workshopy pro pedagogy
V rámci vzdělávání pedagogů a asistentů jsme si pozvali do Liberce paní Gunvor Sønnesyn a pana Mortena A. Hema z Norska, spoluautory a lektory metodologie pojmového vyučování Grunnlaget. Gunvor a Morten budou školit po čtyři dny pedagogy i asistenty z českých škol, školek a předškolních klubů v tom, jak prakticky u svých žáků podporovat porozumění základním pojmům, a jak potom toto porozumění využívat pro snazší a efektivnější výuku čtení, psaní a počtů.

VZDĚLÁVÁNÍ PEDAGOGŮ
Naším cílem je dát pedagogům další nástroj pro podporu dětí, které mají v učení potíže; někdy proto, že přicházejí do školky nebo školy z rodin, ve kterých není rozvoj jazyka a analytických kategorií dostatečně podpořen, nebo kde se dokonce mluví odlišným mateřským jazykem. Jindy mají děti potíže proto, že v posledních dvou letech byly odkázané na on line výuku, kde se názorné učení přes obrazovku počítače učí velmi složitě.
Metodologie pojmového vyučování Grunnlaget stojí především na praktickém cvičení, a učitelky a učitelé, kteří ji chtějí používat, by měli dříve nebo později absolvovat kurs s certifikovaným lektorem. Což paní Gunvor a pan Morten rozhodně jsou.
Náplň kurzu, kterou paní Gunvor připravila, sleduje strukturu čtyř dní. Nejprve představuje teoretická východiska Modelu pojmového vyučování. Ve druhé části pak nabízí praktická cvičení a nezbytná vysvětlení a instrukce k nim.
Struktura celého vzdělávání je následující:
Na začátku projektu proběhnou 2 čtyřdenní kurzy v CZ, které Pedverket povede. Poté se pracovníci Pedverketu budou absolventům kurzu individuálně věnovat po dobu dalších šesti měsíců a budou jim poskytovat konzultace online. Následně proběhne online vyhodnocení celé práce a každý z absolventů kurzu sepíše vlastní evaluaci zaměřenou na to, co mu kurz přinesl, co se osvědčilo a co by bylo možné zlepšit.
- Úvodní čtyřdenní kurz
- Šestiměsíční testování znalostí a dovedností získaných v kurzu (absolventi referují o svých aktivitách, Pedverket poskytuje zpětnou vazbu a dává konkrétní úkoly k procvičování)
- Jednodenní online vyhodnocení
- Vyhodnocení účastníků formou zprávy
Tematický obsah čtyřdenního úvodního kurzu:
Učení začíná ve skutečném světě, se zkušenostmi dítěte.
- Vědomí a povědomí učitele / dospělého o tom, „co je ve skutečném světě?“ Jak to můžeme analyzovat a identifikovat prvky důležité pro učení dítěte?
- Jak si osvojujeme jazyk? Slovník zahrnuje porozumění
- Některé definice: učení, znalosti – výsledek učení, typy znalostí, pojmy a jejich tvorba
- Kontext a shrnutí – použít to, co jsme se naučili ( základní pojmové systémy , koncept výuky modelu CTM, výzkum, Procesy analytického kódování pro usnadnění myšlení a flexibility, Kontext a shrnutí – teoretická „mapa“ skládačky )
Vzhledem k tomu, že školení budou probíhat dvojjazyčně s překladem, je jeho časový rozsah delší, než je běžné. Nicméně vám můžeme slíbit, že si odnesete mnoho nových zkušeností, zážitků a inspirace.
ŠKOLENÍ PRO PEDAGOGY
- proběhne v Motyčkovic klice z.s. (Horská 165, Liberec – Kateřinky)
- v termínu 19. – 22. 4. 2022
- vždy cca od 9:00 – 15:00 – bude upřesněno
- přihlásit se můžete prostřednictvím tohoto webu – již brzy!
ŠKOLENÍ PRO ASISTENTY PEDAGOGŮ
- proběhne v Motyčkovic klice z.s. (Horská 165, Liberec – Kateřinky)
- v termínu 25. – 28. 4. 2022
- vždy cca od 9:00 – 15:00 – bude upřesněno
- přihlásit se můžete prostřednictvím tohoto webu – již brzy!
ŠKOLENÍ PEDAGOGŮ A ODBORNÍKŮ
V rámci projektu proběhnou i další školení pro pedagogy, zejména zaměřené na práci s PAS – nejen ve škole, ale i ve volném čase. Chceme vzdělávat pracovníky odborných organizací LK v preventivní psychoterapeutické práci, které toto téma zajímá a mohou jej využívat dál. Mohou tím účelně prohloubit svoji odbornost a následně získané znalosti uplatnit v oblasti prevence duševního zdraví.
Ve spolupráci s Velkým vozem sever, z.ú. a s Centrem LIRA, z.ú. a se zapsaným spolkem Líp a spolu z.s. chceme během projektu uspořádat několik seminářů, ve kterých se budeme zaměřovat zejména na práci s dětmi s PAS.
Témata seminářů se budou odvíjet hlavně od potřeb pedagogů a organizací, které své pedagogy na taková školení pošlou. Vzhledem k zaměření projektu se bude jednat hlavně o témata spojená s:
- péčí o duševní zdraví
- předcházením problémů duševního zdraví – prevence
- vnímáním odlišného chování dětí (nejen s PAS) spojeným s ukazateli, že je něco v nepořádku
Máte-li zájem, zanechte nám svoji emailovou adresu, jakmile budeme takové školení realizovat, zašleme vám potřebné informace a údaje k přihlášení. Uvedením emailu se k ničemu nezavazujete.